تعدیلات سنواتی

یکی از موارد و رویدادهایی که هر حسابدار آن را بارها تجربه کرده است ثبت سندهای اصلاحی یا تعدیل حسب ها در طی دوره مالی می‌باشد اما گاهی حساب‌هایی مانند سود و زیان باقیمانده از دوره مالی قبل نیازمند تعدیل در دوره مالی جدید می‌باشند. این تعدیلات در سود و زیان انباشته سال جدید تاثیر بسیار زیادی دارند در این مقاله سعی نمودیم تا در مورد این موضوع مهم و با اهمیت بیشتر توضیح دهیم.

تعدیل سنواتی

در لغت به معنای اصلاح و به روز رسانی حساب‌ها، اسناد و مدارک حسابداری می‌باشد. در واقع هدف از تعدیل سنواتی ارائه صورت‌های مالی به صورت دقیق می‌باشد‌. برای درک بهتر معنی تعدیلات سنواتی می‌توان گفت که تعدیلات سنواتی سندهای اصلاحی می‌باشند که حسابداران برای اصلاح مانده سود و زیان انباشته اقدام به صدور آنها می‌نماید. تعدیلات سنواتی در واقع تعدیلاتی هستند که به سنوات قبلی مربوط می‌گردند و در زمان تغییر در رویه حسابداری یا اصلاح اشتباه کاربرد دارند.

 

 تعدیل حساب 

گاهی ممکن است در پایان دوره مالی بعد از ثبت کلیه رویدادهای مالی در دفاتر قانونی مانده بعضی از حساب‌های دفتر کل برای تهیه صورت‌های مالی قابل اعتماد نباشد، بنابراین بر اساس اصل تطابق حسابدار باید برای تطبیق ترازنامه و صورت سود و زیان مانده این حساب‌ها را تعدیل کند. در واقع این تعدیلات در حسابداری با هدف شفاف سازی مالی کسب و کارها انجام می‌شود.

 

 دلایل انجام تعدیل سنوات

 تغییر در رویه‌های حسابداری:

تغییر در رویه حسابداری ممکن است به دلیل تغییراتی که در اصول و استانداردهای حسابداری کسب و کار به وجود آمده پیش بیاید. همچنین این تغییر ممکن است باعث تغییر در سایر روش‌های حسابداری گردد. در واقع این تغییر تاثیر زیادی در روند مناسبات حسابداری خواهد داشت. دلایل که باعث تغییر رویه حسابداری می‌گردد ممکن است به خاطر یکی از این شرایط باشد. 

تغییر در روش‌های خالص ارزش فروش و اصل بهای تمام شده

 تغییر در روش‌های ارزیابی موجودی کالا مثل روش فایو و لایفو و برعکس

 تغییر در روش حسابداری در قراردادهای بلند مدت

 به دلیل اشتباهات به وجود آمده در روند ثبت: این اشتباهات مانند اصلاح نمودن حساب‌ها به دلیل وقوع اشتباهاتی مانند اشتباهات حسابداری و محاسباتی و سایر خطاها می باشند.

 

 هدف تعدیلات سنواتی

در ادامه به برخی از اهداف تعدیل سنواتی در کسب و کارها  اشاره نموده‌ایم:

 از تعدیل  سنواتی برای اطمینان از صحت گزارش‌های مالی استفاده می‌شود.

 تعدیل سنواتی در واقع نوعی تعهد قانونی برای همه شرکت‌ها می‌باشد و استفاده از آن مانع از پرداخت مالیات بیش از حد در شرکت یا کمتر از میزان واقعی آن خواهد شد و با استفاده از تعدیل سنواتی می‌توانید دوره‌های حسابداری بعدی را با دقت بیشتری انجام دهید و لایحه‌های مالیاتی مربوط به کسب و کار خود را تهیه و طراحی نمایید.

 

 زمان انجام تعدیلات سنواتی

 زمان انجام تعدیل سنواتی و اصلاح حساب‌ها به زمان کشف اشتباهات یا تصمیم برای تغییر رویه حسابداری بستگی دارد. به این دلیل که تعدیل سنواتی و تعدیل حساب ها  به طور مستقیم بر روی سود و زیان یک مجموعه اثرگذار است، تاخیر بی‌جهت در اعمال نمودن تغییرات بی‌شک کسب و کار و شرکت را با چالش‌های زیاد و بزرگی روبرو می‌نماید.

 

 

 دلایل اهمیت تعدیل سنواتی برای مدیران

 در واقع تعدیل سنواتی به مدیران کمک می‌کند تا بدانند چگونه کسب و کار خود را رونق دهند و با استفاده از گزارش‌های مالی و تعدیل سنواتی می‌توانند زمینه‌ها و دلایل ضعف شرکت خود را پیدا کنند و فرصتی است که می‌توانند برای رسیدگی به دوره مالی استفاده شود و برای به حداکثر رساندن رشد شرکت کاربرد زیادی دارد.

 

 ماهیت حساب تعدیلات سنواتی

 این حساب ماهیت ثابتی ندارد و بر حسب نیاز بدهکار یا بستانکار خواهد شد. در واقع با توجه به ماهیت رویدادهای گذشته ممکن است بستانکار یا بدهکار شود و مستقیماً بر سود و زیان سال جاری تاثیر دارد.

 

  انواع تعدیلات سنواتی

 تعدیلات سنواتی از دیدگاه زمان ، که شامل تعدیلات مربوط به سال مالی قبل تعطیلات مربوط به سال مالی قبل از سال مالی گذشته می‌باشد

 تعدیلات سنواتی از نظر نوع حساب‌های قابل تبدیل به دو دسته تعدیل سنواتی حساب‌های دائمی در صورتی که طرف مقابل یک حساب موقت باشد و تعدیل سنواتی حساب‌های موقت تقسیم می‌گردد.

 

 مالیات تعدیلات سنواتی

 یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که تعدیلات سنواتی در آن کاربرد دارد سبک‌های مربوط به مالیات است رسیدگی به تکلیف مالیاتی یک مجموعه  عموماً بعد از گذشت مدتی از دوره مالی انجام خواهد شد و ماموران مالیاتی گردش حساب سود و زیان انباشته را بررسی می‌نماید که این بررسی با تطبیق اسناد موجود با ثبت‌های بدهکار یا بستانکار حساب تعدیلات بر اساس قوانین انجام می‌شود.

 

تفاوت تعدیل سنواتی با سود و زیان انباشته

از حساب تعدیل سنواتی برای اصلاح مانده اول دوره استفاده می‌شود ولی سایر موارد مانند زیر مجموعه حساب سود و زیان انباشته به دلیل تخصیص سود باید در حساب سود و زیان انباشته ثبت گردد.

 حساب تعدیل سنواتی زیر مجموعه حساب سود و زیان انباشته می‌باشد و در واقع رابطه حساب تعطیلات سنواتی با حساب سود و زیان انباشته‌ای جز به کل می‌باشد.

 هرگونه تغییر در سود و زیان سنوات سال قبل که در سال جاری ثبت می‌شود تحت عنوان تعدیلات سنواتی ثبت خواهد شد ولی در حساب سود و زیان انباشته  به جز تعدیلات سنواتی موارد دیگری نیز ثبت می‌شود.

 هدف از تعدیلات سنواتی اصلاح مانده اول دوره می‌باشد اما سایر موارد زیر مجموعه حساب سود و زیان انباشته با هدف تخصیص سود در این حساب ثبت می‌شود.

 مانده حساب تعدیلات سنواتی به دوره بعد منتقل نخواهد شد در صورتی که مانده حساب سود و زیان انباشته به دوره بعد منتقل می‌شود.

 یکی از مهمترین ابزارها برای اصلاح اشتباهات در حساب‌های مهم تعدیل سنواتی است که می‌تواند منجر به سود یا زیان یک مجموعه شود. با آموزش اصولی حسابداری و به کارگیری صحیح این ابزار و به روز رسانی حساب‌ها در تهیه دقیق صورت‌های مالی می‌توانیم به مجموعه خود کمک بسیار زیادی کنیم. جهت آموزش حسابداری و مشاوره رایگان با شماره ۰۷۱۳۶۳۱۹۳۸۸ تماس حاصل نمایید.

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای شرکت پارس تدبیر محفوظ می باشد |