سامانه مودیان

در این مقاله به بررسی سامانه مودیان، مراحل ثبت نام در این سامانه و هم چنین مشمولین و جرایم سامانه مودیان پرداخته شده است.

 


سامانه مودیان

یک سامانه الکترونیکی است که توسط سازمان امور مالیاتی کشور راه‌اندازی شده است. این سامانه به منظور ارتباط مستقیم با مودیان مالیاتی، ارسال صورتحساب الکترونیکی، افزایش شفافیت و کاهش تقلب مالیاتی طراحی شده است. برای استفاده از این سامانه، تمام مودیان مالیاتی باید در آن ثبت‌نام کنند و از پایانه‌های فروشگاهی، حافظه مالیاتی و شناسه یکتای مالیاتی استفاده کنند.عدم رعایت قوانین و مقررات سامانه مودیان ممکن است جرایم مالیاتی سنگینی را برای مودیان به همراه داشته باشد.

 

جرایم سامانه مودیان

برخی از این جرایم عبارتند از:
جریمه عدم ثبت‌نام و عضویت در سامانه مودیان: معادل ۱۰ درصد از مجموع مبلغ فروش یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد) به علاوه محرومیت از مشوق‌های مالیاتی
جریمه عدم اعلام شماره حساب‌های بانکی تجاری: معادل ۱۰ درصد از مبلغ فروش انجام‌شده از طریق آن حساب بانکی به علاوه محرومیت از مشوق‌های مالیاتی
جریمه عدم ارائه صورتحساب چاپی فروش به خریدار: معادل ۲ درصد از مبلغ صورتحساب یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد)
جریمه عدم ارسال صورتحساب به صورت الکترونیکی به سامانه مودیان: معادل ۱۰ درصد از مبلغ صورتحساب یا ۲ میلیون تومان وجه (هر کدام بیشتر باشد)


مراحل ثبت نام در سامانه مودیان
برای ثبت نام در سامانه مودیان ابتدا باید به آدرس my tax .gov.irمراجعه نموده و در نظام مالیاتی ثبت نام کرده و تشکیل پرونده دهید.
در مرحله بعد باید گواهی امضا الکترونیک دریافت نمایید. برای دریافت امضای الکترونیک باید به آدرس gica.ir مراجعه کرده و در خواست صدورگواهی امضای الکترونیک داده و پس از آن مراحل ثبت نام و احراز هویت را طی نمایید.
امضای الکترونیک یک سند دیجیتال است که هویت شما را در اسناد الکترونیکی تایید می‌کند. برای ثبت‌نام در سامانه مودیان، شما نیاز به دریافت گواهی امضای الکترونیک دارید و پس از آن باید کلید عمومی و خصوصی خود را دریافت کنید.
پس از آن دریافت شناسه ی یکتا حافظه مالیاتی از طریق کارپوشه الزامی می باشد. کارپوشه سامانه مودیان یک پنل کاربری است که به مودیان مالیاتی امکان ارتباط با سازمان امور مالیاتی کشور را می‌دهد. در کارپوشه، مودیان می‌توانند اطلاعات مالیاتی خود را مشاهده، صورتحساب‌های الکترونیکی خود را ارسال و پرونده‌های مالی و مالیاتی خود را پیگیری کنند. برای ثبت نام در کارپوشه، مودیان باید ابتدا در سامانه احراز هویت سازمان امور مالیاتی عضو شوند و سپس شناسه یکتای حافظه مالیاتی خود را دریافت و به سامانه مودیان متصل شوند.
در پایان باید دریافت شناسه کالا برای ارسال صورت حساب ها انجام گیرد. شناسه کالا و خدمات در واقع کد هایی است که سازمان امور مالیاتی به کالا ها و خدمات اختصاص می دهد.برای دریافت شناسه کالا باید به آدرس stuffid.tax.gov.ir مراجعه نمایید.


چه کسانی باید در سامانه مودیان عضو شوند
تمام اشخاص حقیقی و حقوقی صاحب شغل، شرکت ها و واحدهای صنفی و غیر صنفی باید در سامانه مودیان کارپوشه مالیاتی داشته باشند و فاکتورهای خرید و فروش یا نقل و انتقالات مالی خود را در این سامانه ثبت نمایند. در صورت عدم ارائه مدارک و صورتحساب های مشمول مالیات در این سامانه طی زمان معین، بی توجهی به پرداخت مالیات و غیر فعال شدن کارپوشه، از تمامی تبادلات مالی کاربر مودی ممناعت به عمل آمده و حساب های بانکی شخص حقیقی یا حقوقی مسدود میگردد.


زمان ثبت نام در سامانه مودیان
زمان ثبت نام در سامانه مودیان برای گروه‌های مختلف شرکت‌ها متفاوت است. بااین‌حال کلیه اشخاص مشمول قانون می‌توانند با فراخوان سامانه مودیان به صورت داوطلبانه نسبت به ثبت نام در این سامانه اقدام کنند. آخرین مهلت ثبت نام سامانه مودیان برای اشخاص مشمول این قانون تا تاریخ1402/10/01 (اول دی‌ماه سال ۱۴۰۲) اعلام شده است. گروه‌های شغلی مختلف بعد از ثبت نام در سامانه با در نظر گرفتن مهلت ثبت فاکتور در سامانه مودیان، باید نسبت به ارسال صورتحساب الکترونیکی در این سامانه اقدام کنند.‌های شغلی مختلف بعد از ثبت نام در سامانه با در نظر گرفتن مهلت ثبت فاکتور در سامانه مودیان، باید نسبت به ارسال صورتحساب الکترونیکی در این سامانه اقدام کنند.

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای شرکت پارس تدبیر محفوظ می باشد |