حسابداری چیست

امروزه حسابداری جز یکی از پر طرفدار ترین رشته­ ها به حساب می آید که سالانه دانشجویان زیادی در این رشته فارغ التحصیل می شوند. در هر سازمان، اداره، کارخانه ای و شرکتی غیر ممکن است که واحد مالی و حسابداری وجود نداشته باشد و شایان است که آینده ی رشته ی حسابداری بسیار خوب پیش بینی می شود. حسابداری از مهم ترین ارکان های یک شرکت و سازمان است که نقش بی بدیلی در سرو سامان دادن به اوضاع مالی و مالیاتی و ایجاد نظم در امور همچون بیمه ی کارکنان از سمت کارفرما دارد.

برای حسابداری تعاریف متعددی وجود دارد، در این مقاله سعی نمودیم با بیان ساده و قابل فهم ، حسابداری را تعریف نماییم.

 

حسابداری چیست؟ (نگهداری حساب)

حسابداری فن تشخیص، تجزیه و تحلیل، ثبت و طبقه بندی رویدادهای مالی به منظور تهیه گزارشات یا صورت های مالی می باشد.

اولین واژه در تعریف حسابداری، واژه ی فن می باشد ، در واقع در این تعریف منظور از فن این است که حسابداری، عملیاتی تمام شونده نیست و ما قادر هستیم با تمرین  و تکرار زیاد توانایی خود را ارتقا بخشیم.

منظور از واژه ی تشخیص در این تعریف، تشخیص حساب ها می باشد، در حسابداری، حساب ها به دو دسته ی دائمی و موقت تقسیم بندی می شود. در حساب های دائمی یا ترازنامه ای، مانده حساب از یک سال مالی به سال مالی بعد منتقل می شود. اما مانده در حساب های موقت یا سود و زیانی در پایان سال مالی صفر می شود و به سال بعد منتقل نمی شود.

عبارت تجزیه و تحلیل در این تعریف اشاره به ماهیت حساب ها دارد، به طور کلی چهار نوع ماهیت در حسابداری، وجود دارد که عبارتند از : ماهیت بدهکار، ماهیت بستانکار، ماهیت خنثی و ماهیت دوگانه. حساب های با ماهیت بدهکار مانند دارایی ها و هزینه ها ،که افزایش در آن ها ستون بدهکار را افزایش و کاهش در آن ستون بستانکار را افزایش می دهد. حساب های با ماهیت بستانکار مانند بدهی ها و حقوق صاحبان سهام و درآمد ها می باشد که افزایش در آن ها ستون بستانکار را افزایش می دهد و کاهش در آن ستون بدهکار افزایش می بابد. حساب های با ماهیت خنثی مانند حساب های انتظامی و طرف حساب های انتظامی که طرف هیچ کدام از حساب های بدهکار و بستانکار قرار نمی گیرند و در گزارش های مالی ارائه نمی شوند و در حساب های پرداختی و دریافتی ثبت مشابهی دارند. حساب های دو گانه مانند حساب جاری شرکا که می تواند در دو طرف معادله حسابداری، یعنی هم در سمت دارایی ها و هم در سمت بدهی ها قرار بگیرد و مانده این حساب هم می تواند بدهکار باشد و هم می تواند بستانکار باشد.

 

ثبت در این تعریف اشاره به ثبت در دفتر روزنامه دارد، ثبت در دفتر روزنامه روشی رسمی و استاندارد برای ثبت رویداد های مالی یک واحد تجاری می باشد. در واقع باید تمام رویداد های مالی در دفتر روزنامه ثبت شوند تا برای تطبیق حساب ها در آینده و انتقال یه سایر دقاتر مانند دفتر کل استفاده شود.

 

منظور از طبقه بندی، T حساب ها ( دفتر کل) می باشد.T حساب ها راهی سریع برای ثبت و نشان دادن اثر مبادلات بر یک حساب است. این حساب با قرار گرفتن یک خط عمودی بر یک خط افقی تشکیل می شودکه به صورت زیر نمایش داده می شود.

 

 

                                                                           

 

رویداد های مالی فعالیتی است که حداقل بر یکی از عناصر معادله حسابداری اثر بگذارد و دارای اسناد مثبته می باشد. در یک رویداد مالی حداقل دو حساب تاثیر دارد. معادله حسابداری به شرح زیر می باشد.

 

معادله حسابداری (ترازنامه ای):

                                                                  گروه بدهی ها + گروه سهام و سرمایه (حقوق مالکانه) =گروه دارایی ها 

 

از مهم ترین صورت های مالی می توان به تراز نامه و صورت سود و زیان اشاره کرد. اساس ترازنامه معادله حسابداری است که داراییها در سمت چپ و بدهی ها و سرمایه در سمت راست ثبت می شوند. صورت سود و زیان هم ارائه دهنده ی تمام درآمد ها و هزینه های شرکت در طی یک دوره ی مالی می باشد.

 

از   1   رای
10

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تمام حقوق برای شرکت پارس تدبیر محفوظ می باشد |